  • MDP16EES3211R
MDP16EES3211R
advertisement
Manufacturer No:
MDP16EES3211R
HK JDW NO:
239-MDP16EES3211R
Step5Bar-code shipping tag
MDP16EES3211R
  • Operating Temperature
    -25°C~55°C
    MDP-16
  • Published
    2011
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard, Illuminated
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    8A AC
  • Current Rating
    8A
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    24mm
  • Body Breadth
    24 mm
  • Actuator Type
    Square, Button, Flush
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    Red
  • Illumination Voltage (Nominal)
    24VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Red
    50,000 Cycles
  • Illumination Type
    LED
  • Contact Current(AC)-Max
    8A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    8A@125VAC
  • Operating Force-Max
    7.85 N
  • Body Height
    46.55mm