  • MDP16EER3110B
MDP16EER3110B
advertisement
Manufacturer No:
MDP16EER3110B
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-MDP16EER3110B
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MDP16EER3110B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Front, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Center Contact Material
    SILVER
  • End Contact Material
    SILVER
  • Operating Temperature
    -25°C~55°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MDP-16
  • Published
    2011
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Type
    Standard, Illuminated
  • Current Rating (Amps)
    8A AC
  • Ingress Protection
    IP65 - Dust Tight, Water Resistant
  • Current Rating
    8A
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Round, Button, Flush
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia
  • Contact Resistance
    0.1mOhm
  • Insulation Resistance
    50000000Ohm
  • Color - Actuator/Cap
    Blue
  • Illumination Voltage (Nominal)
    12VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Blue
  • Dielectric Withstanding Voltage
    2000VDC V
  • Electrical Life
    6,000 Cycles
  • Mechanical Life
    50,000 Cycles
  • Illumination Type
    LED
  • Contact Current(AC)-Max
    5A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    5A@250VAC
  • Contact Timing
    MAKE-BEFORE-BREAK
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Actuator Length
    0.118 inch