  • MDM-25PH003P
MDM-25PH003P
advertisement
Manufacturer No:
MDM-25PH003P
HK JDW NO:
410-MDM-25PH003P
Package:
Datasheet:
MDM-25PH003P
Description:
Cable Assembly RG178/U 0.457m 26AWG 25 POS Micro D-Sub PIN Crimp
Step5Bar-code shipping tag
MDM-25PH003P
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Insulation Material
    GLASS FILLED DIALLYL PHTHALATE
  • Published
    2002
  • Series
    MDM
  • JESD-609 Code
    e4
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
    Male
  • HTS Code
  • Subcategory
    D Type Connectors
  • Shell Finish
    CADMIUM/YELLOW CHROMATE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Breadth
    0.308 inch
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Body Depth
    0.226 inch
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Contact Style
    Pin
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Insulation Resistance
    5000000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.05 inch
  • Body/Shell Style
    PLUG
  • Max Current Rating
    3A
  • Dielectric Withstanding Voltage
    900VAC V
  • Cable Length
    457mm
  • Wire/Cable Gauge
    26 AWG
  • Contact Pattern
    STAGGERED
  • Insertion Force-Max
    2.224 N
  • Withdrawl Force-Min
    .139 N
  • Mating Contact Row Spacing
    0.043 inch
  • 1st Connector
    Receptacle, Male Pins
  • 2nd Connector
    Individual Wire Leads
  • Connector Type A
    D-Sub, Receptacle
  • Connector Type B
    Wire Leads
  • Contact Design
    PREASSEM CONN
  • Wire Size (Min)
    32 AWG
  • Wire Size (Max)
    24 AWG
  • Length
    1.50' 457.20mm