  • MDB1-25PH025
MDB1-25PH025
advertisement
Manufacturer No:
MDB1-25PH025
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-MDB1-25PH025
Package:
Datasheet:
Description:
Cable Assembly RG178/U 0.254m 26AWG 25 POS Micro D-Sub PIN Crimp
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MDB1-25PH025
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    CABLE
  • Number of Pins
    25
  • Insulation Material
    GLASS FILLED DIALLYL PHTHALATE
  • Shell Material
    ALUMINUM ALLOY
  • Mounting Option 1
    HOLE .087-.098
  • Mounting Option 2
    NON-THREADED
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    D-Sub
  • Max Operating Temperature
    149°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • HTS Code
  • Subcategory
    D Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    AU ON CU
  • Total Number of Contacts
    25
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.188 inch
  • Body Breadth
    0.218 inch
  • Body Depth
    0.191 inch
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Contact Style
    RND PIN-SKT
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Insulation Resistance
    5000000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.05 inch
  • Body/Shell Style
    PLUG
  • Max Current Rating
    3A
  • Dielectric Withstanding Voltage
    900VAC V
  • Cable Length
    254mm
  • Wire/Cable Gauge
    26 AWG
  • Contact Pattern
    STAGGERED
  • Insertion Force-Max
    2.224 N
  • Withdrawl Force-Min
    .139 N
  • Mating Contact Row Spacing
    0.043 inch