  • MD035C474KAA
MD035C474KAA
advertisement
Manufacturer No:
MD035C474KAA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-MD035C474KAA
Package:
2-DIP
Datasheet:
MD035C474KAA
Description:
DIPGuard® MD 0.47μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole 2-DIP
Step5Bar-code shipping tag
MD035C474KAA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    2-DIP
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    DIPGuard® MD
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    2.54mm
  • Lead Pitch
    325μm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.325 8.25mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    7.366mm
  • Height Seated (Max)
    0.320 8.13mm
  • Length
    6.6mm