  • MD015A100FAB
MD015A100FAB
advertisement
Manufacturer No:
MD015A100FAB
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-MD015A100FAB
Package:
2-DIP
Datasheet:
Description:
DIPGuard® MD 10pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole 2-DIP
Step5Bar-code shipping tag
MD015A100FAB
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    10pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    8.255mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.325 8.25mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    2610
  • Height
    3.429mm
  • Height Seated (Max)
    0.175 4.45mm
  • Length
    6.6mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    2-DIP
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    DIPGuard® MD
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm
  • Tolerance
    ±1%