  • MD012A390KAB
MD012A390KAB
advertisement
Manufacturer No:
MD012A390KAB
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-MD012A390KAB
Package:
2-DIP
Datasheet:
MD012A390KAB
Description:
DIPGuard® MD 39pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm -55°C~125°C Through Hole 2-DIP
Step5Bar-code shipping tag
MD012A390KAB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    2-DIP
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    DIPGuard® MD
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    39pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Depth
    2.54mm
  • Lead Pitch
    8.255mm
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.325 8.25mm
  • Height Seated (Max)
    0.175 4.45mm