  • MCS1800GS-25-Z
MCS1800GS-25-Z
advertisement
Manufacturer No:
MCS1800GS-25-Z
HK JDW NO:
541-MCS1800GS-25-Z
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
3.3V, LINEAR HALL-EFFECT CURRENT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MCS1800GS-25-Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Supplier Device Package
    8-SOIC
  • Mfr
    Monolithic Power Systems Inc.
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Series
  • Voltage - Supply
    3V ~ 3.6V
  • Frequency
    100kHz
  • Output
    Ratiometric, Voltage
  • Current - Supply (Max)
    10.5mA
  • Number of Channels
    1
  • Polarization
    Bidirectional
  • Accuracy
    ±3%
  • Response Time
    5μs
  • Sensor Type
    Hall Effect
  • Linearity
    ±0.5%
  • Sensitivity
    55mV/A
  • For Measuring
    AC/DC
  • Current - Sensing
    ±25A