  • MCS1632R010FER
MCS1632R010FER
advertisement
Manufacturer No:
MCS1632R010FER
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-MCS1632R010FER
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
MCS1632R010FER
Description:
FIXED RESISTOR MCS Series, Metal Element, 10mOhm, ±1%, -55°C~150°C
Quantity:
In Stock : 36000
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MCS1632R010FER
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MCS
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Feature
    Current Sense, Flame Retardant Coating, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    10mOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Nickel (Sn/Ni)
  • Composition
    Metal Element
  • Voltage - Rated
    220mV
  • Additional Feature
    FLAME PROOF
  • Power Rating
    1W
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    METAL ALLOY
  • Depth
    1.6mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Case Code (Imperial)
  • Size Code
  • Height
    600μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm