  • MCRL0070500R0KHB00
MCRL0070500R0KHB00
advertisement
Manufacturer No:
MCRL0070500R0KHB00
HK JDW NO:
895-MCRL0070500R0KHB00
Package:
Module
Description:
RES CHAS MNT 500 OHM 10% 70W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MCRL0070500R0KHB00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Package / Case
    Module
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Housing Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~130°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1999
  • Series
    MCR
  • Size / Dimension
    3.375Lx0.750W 85.73mmx19.05mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Flame Proof, Safety
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    500Ohms
  • Max Operating Temperature
    130°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    70W
  • Max Power Dissipation
    40W
  • Lead Style
    Quick Connects, 0.188 (4.78mm)
  • Lead/Base Style
    Quick Connect
  • Coating, Housing Type
    Aluminum
  • Height
    19.05mm
  • Height Seated (Max)
    0.750 19.05mm
  • Length
    85.725mm
  • Width
    19.05mm