  • MCR50JZHJ750
MCR50JZHJ750
advertisement
Manufacturer No:
MCR50JZHJ750
HK JDW NO:
687-MCR50JZHJ750
Datasheet:
MCR50JZHJ750
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 75Ohm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 14702
Step5Bar-code shipping tag
MCR50JZHJ750
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    75Ohm
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Height
    550μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm