  • MCR50JZHJ3R6
MCR50JZHJ3R6
advertisement
Manufacturer No:
MCR50JZHJ3R6
HK JDW NO:
687-MCR50JZHJ3R6
Package:
2010
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 3.6Ohm, 5%,
Quantity:
In Stock : 3826
Step5Bar-code shipping tag
MCR50JZHJ3R6
  • Package / Case
    2010
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    5%
  • Temperature Coefficient
    500 ppm/°C
  • Resistance
    3.6Ohm
    Thick Film
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Construction
    Rectangular
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated Temperature
    70°C