  • MCR50JZHJ151
MCR50JZHJ151
advertisement
Manufacturer No:
MCR50JZHJ151
HK JDW NO:
687-MCR50JZHJ151
Package:
2010 (5025 Metric)
Datasheet:
MCR50JZHJ151
Description:
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 150Ohm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 4769
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
MCR50JZHJ151
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Construction
    Rectangular
  • Case Code (Metric)
    5025
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    2010 (5025 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MCR
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    150Ohm
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    500mW