  • MCR50JZHJ100
MCR50JZHJ100
advertisement
Manufacturer No:
MCR50JZHJ100
HK JDW NO:
687-MCR50JZHJ100
Datasheet:
MCR50JZHJ100
Description:
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 10Ohm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 3744
Step5Bar-code shipping tag
MCR50JZHJ100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    10Ohm
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm