  • MCR50JZHF4871
MCR50JZHF4871
advertisement
Manufacturer No:
MCR50JZHF4871
HK JDW NO:
687-MCR50JZHF4871
Datasheet:
MCR50JZHF4871
Description:
MCR Series, Thick Film, 4.87kOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 10536
Step5Bar-code shipping tag
MCR50JZHF4871
  • Package / Case
    2010 (5025 Metric)
  • Supplier Device Package
    2010
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    4.87kOhms
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    711.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm
  • Length
    5.0038mm
  • Width
    2.4892mm