  • MCR50JZHF26R1
MCR50JZHF26R1
advertisement
Manufacturer No:
MCR50JZHF26R1
HK JDW NO:
687-MCR50JZHF26R1
Package:
2010 (5025 Metric)
Datasheet:
MCR50JZHF26R1
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 26.1Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 12962
Step5Bar-code shipping tag
MCR50JZHF26R1
  • Package / Case
    2010 (5025 Metric)
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MCR
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    26.1Ohm
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Height
    550μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm