  • MCR25JZHJ302
MCR25JZHJ302
advertisement
Manufacturer No:
MCR25JZHJ302
HK JDW NO:
687-MCR25JZHJ302
Datasheet:
MCR25JZHJ302
Description:
RES SMD 3K OHM 5% 1/4W 1210
Step5Bar-code shipping tag
MCR25JZHJ302
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    3kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Max Power Dissipation
    250mW
    3225
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Case Code (Imperial)
    1210
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%