  • MCR25JZHJ151
MCR25JZHJ151
advertisement
Manufacturer No:
MCR25JZHJ151
HK JDW NO:
687-MCR25JZHJ151
Datasheet:
MCR25JZHJ151
Description:
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 150Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 6356
Step5Bar-code shipping tag
MCR25JZHJ151
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    150Ohm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    711.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm