  • MCR25JZHF5491
MCR25JZHF5491
advertisement
Manufacturer No:
MCR25JZHF5491
HK JDW NO:
687-MCR25JZHF5491
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
MCR25JZHF5491
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 5.49kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 6502
Step5Bar-code shipping tag
MCR25JZHF5491
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    5.49kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Case Code (Imperial)
    1210
  • Height
    711.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MCR
  • Published
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±1%