  • MCR25JZHF3920
MCR25JZHF3920
advertisement
Manufacturer No:
MCR25JZHF3920
HK JDW NO:
687-MCR25JZHF3920
Datasheet:
MCR25JZHF3920
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 392Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 1658
Step5Bar-code shipping tag
MCR25JZHF3920
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    392Ohm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    711.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm