  • MCR18FZHJ3R6
MCR18FZHJ3R6
advertisement
Manufacturer No:
MCR18FZHJ3R6
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-MCR18FZHJ3R6
Package:
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 3.6Ohm, 5%,
Quantity:
In Stock : 9960
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MCR18FZHJ3R6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    500 ppm/°C
  • Resistance
    3.6Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, PAPER
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Working Voltage
    200V
  • Size Code
    1206
  • Rated Temperature
    70°C