  • MCR18FZHF8871
MCR18FZHF8871
advertisement
Manufacturer No:
MCR18FZHF8871
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-MCR18FZHF8871
Package:
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 8.87kOhm, 1%,
Quantity:
In Stock : 1221
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MCR18FZHF8871
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    8.87kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, PAPER
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Working Voltage
    200V
  • Size Code
    1206
  • Rated Temperature
    70°C