  • MCR18FZHF27R0
MCR18FZHF27R0
advertisement
Manufacturer No:
MCR18FZHF27R0
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-MCR18FZHF27R0
Package:
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 27Ohm, 1%,
Quantity:
In Stock : 6518
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MCR18FZHF27R0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    27Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, PAPER
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Working Voltage
    200V
  • Size Code
    1206
  • Rated Temperature
    70°C