  • MCR18EZPJ8R2
MCR18EZPJ8R2
advertisement
Manufacturer No:
MCR18EZPJ8R2
HK JDW NO:
687-MCR18EZPJ8R2
Datasheet:
MCR18EZPJ8R2
Description:
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/4W 1206
Step5Bar-code shipping tag
MCR18EZPJ8R2
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±400ppm/°C
  • Resistance
    8.2Ohm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm