  • MCR18EZPF2101
MCR18EZPF2101
advertisement
Manufacturer No:
MCR18EZPF2101
HK JDW NO:
687-MCR18EZPF2101
Datasheet:
MCR18EZPF2101
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 2.1kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 6304
Step5Bar-code shipping tag
MCR18EZPF2101
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    2.1kOhm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    TS 16949
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C