  • MCR18EZHJSR056
MCR18EZHJSR056
advertisement
Manufacturer No:
MCR18EZHJSR056
HK JDW NO:
687-MCR18EZHJSR056
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
MCR18EZHJSR056
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 56mOhm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 13131
Step5Bar-code shipping tag
MCR18EZHJSR056
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MCR
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    200/ +800ppm/°C
  • Resistance
    56mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Additional Feature
    IEC60115-8
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    250mW
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    TS 16949
  • Working Voltage
    1.51V
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm