  • MCR18EZHJR75
MCR18EZHJR75
advertisement
Manufacturer No:
MCR18EZHJR75
HK JDW NO:
687-MCR18EZHJR75
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 0.75Ohm, 5%,
Quantity:
In Stock : 9497
Step5Bar-code shipping tag
MCR18EZHJR75
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Size Code
    1206
  • Rated Temperature
    70°C
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    5%
  • Temperature Coefficient
    250 ppm/°C
  • Resistance
    0.75Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Working Voltage
    200V