  • MCR18EZHJ620
MCR18EZHJ620
advertisement
Manufacturer No:
MCR18EZHJ620
HK JDW NO:
687-MCR18EZHJ620
Datasheet:
MCR18EZHJ620
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 62Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 5153
Step5Bar-code shipping tag
MCR18EZHJ620
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    62Ohm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    250mW
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C