  • MCR18EZHF5602
MCR18EZHF5602
advertisement
Manufacturer No:
MCR18EZHF5602
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-MCR18EZHF5602
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
MCR18EZHF5602
Description:
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 56kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 17058
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MCR18EZHF5602
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Series
    MCR
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    56kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm