  • MCR18EZHF1800
MCR18EZHF1800
advertisement
Manufacturer No:
MCR18EZHF1800
HK JDW NO:
687-MCR18EZHF1800
Datasheet:
MCR18EZHF1800
Description:
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 180Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 12527
Step5Bar-code shipping tag
MCR18EZHF1800
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    180Ohm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm