  • MCR18ERTJ4R3
MCR18ERTJ4R3
advertisement
Manufacturer No:
MCR18ERTJ4R3
HK JDW NO:
687-MCR18ERTJ4R3
Datasheet:
MCR18ERTJ4R3
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 4.3Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 11840
Step5Bar-code shipping tag
MCR18ERTJ4R3
  • Temperature Coefficient
    ±400ppm/°C
  • Resistance
    4.3Ohm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
  • Tolerance
    ±5%