  • MCR18ERTJ3R6
MCR18ERTJ3R6
advertisement
Manufacturer No:
MCR18ERTJ3R6
HK JDW NO:
687-MCR18ERTJ3R6
Datasheet:
MCR18ERTJ3R6
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 3.6Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 12085
Step5Bar-code shipping tag
MCR18ERTJ3R6
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±400ppm/°C
  • Resistance
    3.6Ohm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm