  • MCR18ERTJ364
MCR18ERTJ364
advertisement
Manufacturer No:
MCR18ERTJ364
HK JDW NO:
687-MCR18ERTJ364
Datasheet:
MCR18ERTJ364
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 360kOhm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 15094
Step5Bar-code shipping tag
MCR18ERTJ364
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    360kOhm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Max Power Dissipation
    250mW