  • MCR18ERTJ120
MCR18ERTJ120
advertisement
Manufacturer No:
MCR18ERTJ120
HK JDW NO:
687-MCR18ERTJ120
Datasheet:
MCR18ERTJ120
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 12Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 9280
Step5Bar-code shipping tag
MCR18ERTJ120
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    12Ohm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm