  • MCR18ERTFL1R20
MCR18ERTFL1R20
advertisement
Manufacturer No:
MCR18ERTFL1R20
HK JDW NO:
687-MCR18ERTFL1R20
Description:
MCR Series, Thick Film, 1.2Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 6072
Step5Bar-code shipping tag
MCR18ERTFL1R20
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    1.2Ohm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Max Power Dissipation
    250mW