  • MCR18ERTF9763
MCR18ERTF9763
advertisement
Manufacturer No:
MCR18ERTF9763
HK JDW NO:
687-MCR18ERTF9763
Datasheet:
MCR18ERTF9763
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 976kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 17526
Step5Bar-code shipping tag
MCR18ERTF9763
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    976kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    TS 16949
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm