  • MCR10EZPJ6R2
MCR10EZPJ6R2
advertisement
Manufacturer No:
MCR10EZPJ6R2
HK JDW NO:
687-MCR10EZPJ6R2
Datasheet:
MCR10EZPJ6R2
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 6.2Ohm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 11295
Step5Bar-code shipping tag
MCR10EZPJ6R2
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±400ppm/°C
  • Resistance
    6.2Ohm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    150V