  • MCR10EZPJ5R1
MCR10EZPJ5R1
advertisement
Manufacturer No:
MCR10EZPJ5R1
HK JDW NO:
687-MCR10EZPJ5R1
Datasheet:
MCR10EZPJ5R1
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 5.1Ohm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 9690
Step5Bar-code shipping tag
MCR10EZPJ5R1
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±400ppm/°C
  • Resistance
    5.1Ohm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Max Power Dissipation
    125mW
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm