  • MCR10EZPJ563
MCR10EZPJ563
advertisement
Manufacturer No:
MCR10EZPJ563
HK JDW NO:
687-MCR10EZPJ563
Datasheet:
MCR10EZPJ563
Description:
RES SMD 56K OHM 5% 1/8W 0805
Step5Bar-code shipping tag
MCR10EZPJ563
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    56kOhm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Max Power Dissipation
    125mW
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm