  • MCR10EZPF2493
MCR10EZPF2493
advertisement
Manufacturer No:
MCR10EZPF2493
HK JDW NO:
687-MCR10EZPF2493
Datasheet:
MCR10EZPF2493
Description:
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 249kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 1025
Step5Bar-code shipping tag
MCR10EZPF2493
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    249kOhm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm