  • MCR10EZPF1072
MCR10EZPF1072
advertisement
Manufacturer No:
MCR10EZPF1072
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-MCR10EZPF1072
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
MCR10EZPF1072
Description:
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 10.7kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 7987
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MCR10EZPF1072
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MCR
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    10.7kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    TS 16949
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm