  • MCR10EZHJ5R1
MCR10EZHJ5R1
advertisement
Manufacturer No:
MCR10EZHJ5R1
HK JDW NO:
687-MCR10EZHJ5R1
Datasheet:
MCR10EZHJ5R1
Description:
MCR Series, Thick Film, 5.1Ohms, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 4320
Step5Bar-code shipping tag
MCR10EZHJ5R1
    0805 (2012 Metric)
  • Supplier Device Package
    0805
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±500ppm/°C
  • Resistance
    5.1Ohms
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm
  • Length
    2.0066mm
  • Width
    1.2446mm