  • MCR10EZHF97R6
MCR10EZHF97R6
advertisement
Manufacturer No:
MCR10EZHF97R6
HK JDW NO:
687-MCR10EZHF97R6
Datasheet:
MCR10EZHF97R6
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 97.6Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 16529
Step5Bar-code shipping tag
MCR10EZHF97R6
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    97.6Ohm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    609.6μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm