  • MCR10EZHF6203
MCR10EZHF6203
advertisement
Manufacturer No:
MCR10EZHF6203
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-MCR10EZHF6203
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
MCR10EZHF6203
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 620kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 17913
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MCR10EZHF6203
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MCR
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    620kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    609.6μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm