  • MCR10EZHF2401
MCR10EZHF2401
advertisement
Manufacturer No:
MCR10EZHF2401
HK JDW NO:
687-MCR10EZHF2401
Datasheet:
MCR10EZHF2401
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 2.4kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 4053
Step5Bar-code shipping tag
MCR10EZHF2401
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    2.4kOhm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    150V