  • MCR10ERTJ303
MCR10ERTJ303
advertisement
Manufacturer No:
MCR10ERTJ303
HK JDW NO:
687-MCR10ERTJ303
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 30kOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
MCR10ERTJ303
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Max Power Dissipation
    125mW
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    TS 16949
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Height
    609.6μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    30kOhm