  • MCR10ERTJ163
MCR10ERTJ163
advertisement
Manufacturer No:
MCR10ERTJ163
HK JDW NO:
687-MCR10ERTJ163
Datasheet:
MCR10ERTJ163
Description:
Quantity:
In Stock : 5155
Step5Bar-code shipping tag
MCR10ERTJ163
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    16kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    TS 16949
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm