  • MCR03FZHJ7R5
MCR03FZHJ7R5
advertisement
Manufacturer No:
MCR03FZHJ7R5
HK JDW NO:
687-MCR03FZHJ7R5
Description:
FIXED RESISTOR MCR03(J,500PPM) Series, 7.5Ohm, 5%,
Quantity:
In Stock : 1206
Step5Bar-code shipping tag
MCR03FZHJ7R5
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Series
    MCR03(J,500PPM)
  • Tolerance
    5%
  • Temperature Coefficient
    400 ppm/°C
  • Resistance
    7.5Ohm
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TR, PAPER
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Working Voltage
    50V
  • Rated Temperature
    70°C