  • MCR03EZPJ240
MCR03EZPJ240
advertisement
Manufacturer No:
MCR03EZPJ240
HK JDW NO:
687-MCR03EZPJ240
Datasheet:
MCR03EZPJ240
Description:
RES SMD 24 OHM 5% 1/10W 0603
Step5Bar-code shipping tag
MCR03EZPJ240
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    24Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Max Power Dissipation
    100mW
    TS 16949
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
  • Working Voltage
    50V
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm