  • MCR03EZPFX4020
MCR03EZPFX4020
advertisement
Manufacturer No:
MCR03EZPFX4020
HK JDW NO:
687-MCR03EZPFX4020
Datasheet:
MCR03EZPFX4020
Description:
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 402Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 13771
Step5Bar-code shipping tag
MCR03EZPFX4020
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    402Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    100mW
    TS 16949
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm